Dziś podsumowanie zbiórki na WOŚP💖
Nasze wolontariuszki zebrały ponad 1200 zł.
Dziękujemy wszystkim darczyńcom za każdy wrzucony grosik, bo każdy z nich przybliża chorych do odzyskania zdrowia💖
Dziś podsumowanie zbiórki na WOŚP💖
Nasze wolontariuszki zebrały ponad 1200 zł.
Dziękujemy wszystkim darczyńcom za każdy wrzucony grosik, bo każdy z nich przybliża chorych do odzyskania zdrowia💖
26 lutego obchodziliśmy Dzień Dinozaura😀
Na dzieci czekało wiele atrakcji związanych z tym dniem. Wędrowaliśmy śladami dinozaurów, oglądaliśmy książeczki przyniesione przez dzieciaki oraz porównywaliśmy sylwetki dinozaurów .Świętowanie zakończyliśmy sesją zdjęciową w naszej dinozaurowej fotobudce😀
„Temu, kto lubi książki, nigdy nie zabraknie wiernego przyjaciela” – Władysław Orkan😀📚
Przedszkolaki z Gminnego Przedszkola w Lgocie Małej w ramach realizacji projektu "Książka (dla) Przedszkolaka" brały udział w głośnym czytaniu bajek i wierszy przez zaproszonego gościa - Panią Anię z Filii Gminnej Publicznej Biblioteki w Widzowie📕
21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.
Poniżej lista najczęściej popełnianych błędów językowych. Zapraszamy do lektury, może być zabawnie😀
10. „poszedł po najmniejszej linii oporu”
„Poszedł po najmniejszej linii oporu” czy „poszedł po linii najmniejszego oporu”? Jedynie poprawna konstrukcja to „iść po linii najmniejszego oporu”. Chodzi tu bowiem o najmniejszy opór, a nie o najmniejszą linię.
9. „przekonywujący”
Jaki może być argument? Może być „przekonujący” bądź „przekonywający”, ale na pewno nie „przekonywujący”. Ta forma uznawana jest przez językowców za niepoprawną hybrydę dwóch pierwszych słów.
8. „okres czasu”
Pamiętajmy, że okres to miara czasu, a zatem powiązanie tych dwóch wyrazów tworzy „masło maślane”. Zdecydowanie bezpiecznej w kontekście poprawności językowej jest użyć wyrażenia „w tym czasie” lub „w tym okresie”.
7. „w każdym bądź razie”
Wyrażenie to jest uznawane za błędne i należy się go wystrzegać. Jest to niepoprawna hybryda stworzona na bazie wyrażeń „w każdym razie” oraz „bądź co bądź”.
6. „na dworzu”
Jedyną poprawną formą pozostaje „na dworze”. Można łatwo to zapamiętać, kojarząc ją z dworem królewskim. Mówi się przecież „na dworze królewskim”, a nie „na dworzu królewskim”. Bądźmy bardziej królewscy – mówmy „na dworze”.
5. „ubrać swetr”
Słowo „swetr” nie istnieje w języku polskim. Ten fakt nie podlega dyskusji. Co do czasownika „ubierać” , sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Można „ubrać kogoś w coś” lub „ubrać się w coś”, ale nigdy „ubrać coś”. Tak więc nie ubieramy swetra, ale ten sweter zakładamy (ewentualnie wkładamy).
4. „bynajmniej”
Należy pamiętać, że „bynajmniej” służy wyłącznie wzmocnieniu przeczenia (np. „To bynajmniej nie byłem ja!”). Dużo użytkowników języka polskiego utożsamia jednak „bynajmniej” z „przynajmniej” podczas, gdy nie są to bynajmniej (sic!) synonimy.
3. „kupywać”
Trzecie miejsce na podium zajmuje niepozorny czasownik „kupować”. Często spotykaną i niepoprawną jego formą jest „kupywać”. Nic jednak w tym dziwnego. Czasownik „kupować”, choć sam w sobie jest raczej łatwy i przyjemny, ma wokół siebie grupę sprawiających problemy krewnych. Wśród nich jest na przykład „dokupować”, który posiada jednak również w zupełności poprawną formę oboczną „dokupywać”. Polacy, używając błędnej formy „kupywać”, sugerują się też często czasownikami „odkupywać”, „podkupywać” oraz „przekupywać”, które występują tylko i wyłącznie z ową kłopotliwą cząstką –yw (formy „przekupować”, „odkupować” i „podkupować” są błędne). .
2. „wziąść”
W pełni zasłużone drugie miejsce na podium. Wyobraźmy sobie ogólnopolski sondaż dotyczący wymowy czasownika „wziąć”. Prawdopodobnie wykazałby, że zdecydowana większość Polaków opowiedziałaby się za wymową „wziąść”. Tymczasem forma „wziąść” jest niepoprawna. Mówimy i piszemy wyłącznie „wziąć”. Jeżeli mamy problem z zapamiętaniem właściwej formy czasownika, przypomnijmy sobie pokrewny mu rzeczownik „wzięcie” (a nie „wzięście”).
1. „włanczać”
Zdecydowany zwycięzca w naszym plebiscycie. Tę niepoprawną postać słyszy się na polskich ulicach tak często, że niektórzy językoznawcy sugerują już zaakceptowanie obu form jako obocznych. Zanim to jednak nastąpi, jedyną poprawną formą jest jedynie forma „włączać”. Przy okazji przypominamy również o „rozłączać”, „wyłączać” i „przełączać”. Brzmią nienaturalnie? Lepiej nienaturalnie, niż niepoprawnie!
Walentynki 2024❤️❤️❤️
Jeśli zdziwiona jest Twoja minka,
z jakiej okazji ta walentynka,
to przecież dzisiaj jest czternastego,
święto każdego zakochanego!
Niech miłość i przyjaźń towarzyszą nam każdego dnia❤️❤️❤️
U sialala karnawał trwa💃🕺
Zabawa w wykonaniu naszych przedszkolaczków.
Dziś gramy z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy💖
W tym roku zbieramy na chore płuca po pandemii.
Naszymi przedstawicielkami są wolontariuszki Amelka i Marysia, które z wielkim zaangażowaniem próbują zapełnić orkiestralne puszki.
Jednak w tym szlachetnym dążeniu nie są same. Młodsze dzieci z naszej szkoły występują podczas 32. Finału WOŚP, który jest organizowany w naszej gminie, aby wspomóc wolontariuszy podczas zbiórki. Razem możemy więcej💖
Wypieków w naszej szkole ciąg dalszy😀
Dziś 4 klasa debiutowała w roli kucharzy cukierników👩🍳👨🍳
Z sypkiej mąki, mleka, masła i innych składników dzieci stworzyły pyszne babeczki, na które wszyscy mieli apetyt.
Dzięki współpracy i zaangażowaniu praca szła sprawnie i bardzo szybko.
Potwierdzamy - nasze dzieciaki są bardzo utalentowane😀
Nasza szkoła otrzymała podziękowanie za udział w akcji BohaterON w Twojej Szkole👍
BohaterON to ogólnopolska kampania mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku.
Za udział w projekcie nasi uczniowie otrzymali również gry edukacyjne Cenzura, które przybliżą naszym uczniom zagadnienia związane z II wojną światową i Powstaniem Warszawskim.
Święta tuż tuż🎄 ale nasi uczniowie wraz z nauczycielami już dziś spotkali się na Wigilii klasowej. Każdy połamał się opłatkiem oraz wszyscy życzyli sobie zdrowia, szczęścia i pomyślności😀
Ten miły dzień został uświetniony świątecznymi występami naszych uczniów😀
Życzymy wszystkim i sobie Wesołych Świąt🎄
18 grudnia pożegnaliśmy wieloletniego nauczyciela i pedagoga Pana Jerzego Błaszyka.
Pogrzeb odbył się w kaplicy przy Cmentarzu Nowym Katolickiej Parafii Św. Lamberta. W ostatnim pożegnaniu uczestniczyli nauczyciele, nauczyciele emeryci, rodzice oraz wychowankowie bliskiego nam pedagoga. Aby w pełni uhonorować zasługi pana Błaszyka uroczystości towarzyszył poczet sztandarowy Szkoły Podstawowej im. Henryka Drzazgi w Lgocie Małej.
Pan Jerzy Błaszyk na zawsze pozostanie w pamięci przyjaciół, wdzięcznych uczniów, rodziców i nauczycieli.
Jak zachęcić dzieci do nauki? Najlepiej poprzez zabawę😀
Wizyta naszych uczniów w Stacji Grawitacji w Częstochowie😀
Choć jasełka już za nami, to niech magia Świąt Bożego Narodzenia będzie z nami przez cały rok🎄
Bądźmy dla siebie dobrzy, serdeczni i mili. A jeżeli komuś się o tym zapomni, niech obejrzy filmik z udziałem naszych dzieci, a od razu wróci uśmiech na twarzy😀
Święty Mikołaju,
Na Ciebie czekamy.
Przez okno zmarznięte
Ciągle wyglądamy🎅
W tym roku zajechali do nas niezwykli goście – św. Mikołaj wraz z pomocnym elfem🎅 Przedszkolaki i uczniowie byli bardzo zaskoczeni takimi odwiedzinami, a radości nie było końca. Każdy otrzymał upominek, ale nie za darmo. Trzeba było obiecać, że będzie się grzecznym😉
A jeśli ktoś nie wierzy w św. Mikołaja, niech zobaczy zdjęcia.
🧙♂️🧙♀️Hokus – pokus, czary – mary,
daj mi miłość, kocie szary🐺
Superbohaterowie, księżniczki, przeróżne zwierzątka, wróżby andrzejkowe, lanie wosku i zabawa (prawie) do świtu😀 - tak nasze przedszkolaki i uczniowie uczcili andrzejki💃🕺
11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości.
Nasi uczniowie oraz przedszkolaki uczcili ten ważny dla nas wszystkich dzień odśpiewaniem "Mazurka Dąbrowskiego".
Ponadto w uroczystej akademii zaprezentowali naszą drogę do wolności. Za pomocą wierszy, pieśni, muzyki orkiestrowej oraz tańca przypomnieli czym jest patriotyzm i dlaczego 11 listopada jest dla nas tak ważnym dniem.
„Cudze chwalicie,
Swego nie znacie,
Sami nie wiecie,
Co posiadacie.”
Stanisław Jachowicz
My chcemy pochwalić się swoim, dlatego pokazujemy, co jest u nas piękne i warte poznania😀 FOLGA NA ZAKOLU to szlaki rowerowe, które biegną przez tereny naszej gminy🚲🚲🚲
Poniżej filmik promujący aktywny wypoczynek:)
Zapraszamy do zapoznania się. Może kogoś zainspiruje do wycieczki rowerowej?🚲
Pamiętajmy o naszych bliskich zmarłych🌺🪔
#SzkołaPamięta
Uczniowie z naszej szkoły wraz z panią dyrektor i nauczycielami odwiedzili miejsca pamięci, których Szkoła Podstawowa im. Henryka Drzazgi jest opiekunem.
Poprzez złożenie wiązanki i zapalenie zniczy uczcili pamięć naszego patrona pana Henryka Drzazgi, uhonorowali ofiary II wojny światowej, których symbolem jest pomnik w Pieńkach Szczepockich oraz odwiedzili Grób Nieznanego Żołnierza znajdujący się w Lgocie Małej🌺🪔
Pamiętamy🌺🪔
Nasi #SuperKoderzy w akcji😀
Dzięki wygranej naszej szkoły w konkursie #FundacjaOrange udało się zakupić 10 tabletów🥳
Niech służą naszym SuperKoderom jak i innym uczniom jak najlepiej😀
Powered by aSc EduPage