• Dzień Dinozaura😀

          • 26 lutego obchodziliśmy Dzień Dinozaura😀

            Na dzieci czekało wiele atrakcji związanych z tym dniem. Wędrowaliśmy śladami dinozaurów, oglądaliśmy książeczki przyniesione przez dzieciaki oraz porównywaliśmy sylwetki dinozaurów .Świętowanie zakończyliśmy sesją zdjęciową w naszej dinozaurowej fotobudce😀

          • "Książka (dla) Przedszkolaka"📚

          • „Temu, kto lubi książki, nigdy nie zabraknie wiernego przyjaciela” – Władysław Orkan😀📚

            Przedszkolaki z Gminnego Przedszkola w Lgocie Małej w ramach realizacji projektu "Książka (dla) Przedszkolaka" brały udział w głośnym czytaniu bajek i wierszy przez zaproszonego gościa - Panią Anię z Filii Gminnej Publicznej Biblioteki w Widzowie📕

          • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

          • 21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.

            Poniżej lista najczęściej popełnianych błędów językowych. Zapraszamy do lektury, może być zabawnie😀

            10. „poszedł po najmniejszej linii oporu”

            „Poszedł po najmniejszej linii oporu” czy „poszedł po linii najmniejszego oporu”? Jedynie poprawna konstrukcja to „iść po linii najmniejszego oporu”. Chodzi tu bowiem o najmniejszy opór, a nie o najmniejszą linię.

            9. „przekonywujący”

            Jaki może być argument? Może być „przekonujący” bądź „przekonywający”, ale na pewno nie „przekonywujący”. Ta forma uznawana jest przez językowców za niepoprawną hybrydę dwóch pierwszych słów.

            8. „okres czasu”

            Pamiętajmy, że okres to miara czasu, a zatem powiązanie tych dwóch wyrazów tworzy „masło maślane”. Zdecydowanie bezpiecznej w kontekście poprawności językowej jest użyć wyrażenia „w tym czasie” lub „w tym okresie”.

            7. „w każdym bądź razie”

            Wyrażenie to jest uznawane za błędne i należy się go wystrzegać. Jest to niepoprawna hybryda stworzona na bazie wyrażeń „w każdym razie” oraz „bądź co bądź”.

            6. „na dworzu”

            Jedyną poprawną formą pozostaje „na dworze”. Można łatwo to zapamiętać, kojarząc ją z dworem królewskim. Mówi się przecież „na dworze królewskim”, a nie „na dworzu królewskim”. Bądźmy bardziej królewscy – mówmy „na dworze”.

            5. „ubrać swetr”

            Słowo „swetr” nie istnieje w języku polskim. Ten fakt nie podlega dyskusji. Co do czasownika „ubierać” , sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Można „ubrać kogoś w coś” lub „ubrać się w coś”, ale nigdy „ubrać coś”. Tak więc nie ubieramy swetra, ale ten sweter zakładamy (ewentualnie wkładamy).

            4. „bynajmniej”

            Należy pamiętać, że „bynajmniej” służy wyłącznie wzmocnieniu przeczenia (np. „To bynajmniej nie byłem ja!”). Dużo użytkowników języka polskiego utożsamia jednak „bynajmniej” z „przynajmniej” podczas, gdy nie są to bynajmniej (sic!) synonimy.

            3. „kupywać”

            Trzecie miejsce na podium zajmuje niepozorny czasownik „kupować”. Często spotykaną i niepoprawną jego formą jest „kupywać”. Nic jednak w tym dziwnego. Czasownik „kupować”, choć sam w sobie jest raczej łatwy i przyjemny, ma wokół siebie grupę sprawiających problemy krewnych. Wśród nich jest na przykład „dokupować”, który posiada jednak również w zupełności poprawną formę oboczną „dokupywać”. Polacy, używając błędnej formy „kupywać”, sugerują się też często czasownikami „odkupywać”, „podkupywać” oraz „przekupywać”, które występują tylko i wyłącznie z ową kłopotliwą cząstką –yw (formy „przekupować”, „odkupować” i „podkupować” są błędne). .

            2. „wziąść”

            W pełni zasłużone drugie miejsce na podium. Wyobraźmy sobie ogólnopolski sondaż dotyczący wymowy czasownika „wziąć”. Prawdopodobnie wykazałby, że zdecydowana większość Polaków opowiedziałaby się za wymową „wziąść”. Tymczasem forma „wziąść” jest niepoprawna. Mówimy i piszemy wyłącznie „wziąć”. Jeżeli mamy problem z zapamiętaniem właściwej formy czasownika, przypomnijmy sobie pokrewny mu rzeczownik „wzięcie” (a nie „wzięście”).

            1. „włanczać”

            Zdecydowany zwycięzca w naszym plebiscycie. Tę niepoprawną postać słyszy się na polskich ulicach tak często, że niektórzy językoznawcy sugerują już zaakceptowanie obu form jako obocznych. Zanim to jednak nastąpi, jedyną poprawną formą jest jedynie forma „włączać”. Przy okazji przypominamy również o „rozłączać”, „wyłączać” i „przełączać”. Brzmią nienaturalnie? Lepiej nienaturalnie, niż niepoprawnie!

          • Walentynki 2024❤️

          • Walentynki 2024❤️❤️❤️

            Jeśli zdziwiona jest Twoja minka,

            z jakiej okazji ta walentynka,

            to przecież dzisiaj jest czternastego,

            święto każdego zakochanego!

            Niech miłość i przyjaźń towarzyszą nam każdego dnia❤️❤️❤️

      • Kontakt

        • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Lgocie Małej, ul. Szkolna 1/3
        • 34 3202 506
        • Lgota Mała, ul. Szkolna 1/3, 42-282 Kruszyna 42-282 Lgota Mała Poland
      • Logowanie

    • Liczba wizyt

      liczba odwiedzin: 8867