16 października obchodziliśmy Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca ❤️❤️❤️
Z tej okazji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zorganizowała ogólnopolską akcję bicia rekordu w udzielaniu pierwszej pomocy, do której przyłączyli się uczniowie i nauczyciele z naszej szkoły. Przy tej okazji była promowana wiedza na temat resuscytacji krążeniowo-oddechowej ❤️
Jakie są zasady udzielenia pierwszej pomocy?
❗️Jeśli jesteś świadkiem lub uczestnikiem niebezpiecznego zdarzenia, postaraj się zachować spokój i postępuj zgodnie z tymi zasadami:
➡️Oceń bezpieczeństwo poszkodowanego i swoje. Jeśli miejsce jest niebezpieczne, zadzwoń pod numery alarmowe i postaraj się ewakuować poszkodowanego w bezpieczne miejsce.
➡️Oceń stan poszkodowanego i przytomność. Zapytaj, co się stało. Jeśli poszkodowany Cię słyszy i reaguje – jest przytomny. Jeśli nie ma z nim kontaktu, ułóż go w pozycji bezpiecznej.
➡️Udrożnij drogi oddechowe. Połóż jedną rękę na czole, a drugą na brodzie poszkodowanego i odegnij jego głowę do tyłu. Usuń widoczne ciała obce z jamy ustnej.
➡️Oceń oddech. Przystaw policzek do twarzy poszkodowanego. Czujesz wydychane powietrze na swoim policzku, widzisz ruchy klatki piersiowej? Poszkodowany oddycha. Jeśli nie jest przytomny, ale oddycha, ułóż go w pozycji bezpiecznej.
➡️Zadzwoń pod numer 999 lub 112 i wezwij pomoc.
➡️Wykonaj resuscytację i zastosuj defibrylator, jeśli go znajdziesz w pobliżu.
❗️Zadbaj o siebie, zanim udzielisz pomocy. Załóż rękawiczki jednorazowe i maseczkę, aby nie narażać się na zakażenie❗️
➡️W resuscytacji dorosłych stosunek uciśnięć klatki piersiowej do liczby oddechów wynosi 30:2, czyli 30 uciśnięć klatki piersiowej na 2 oddechy. U dzieci zalecane jest 15 uciśnięć na 2 oddechy.